Skip to main content

Radioamateri, često nevidljivi heroji, igraju ključnu ulogu u kriznim situacijama širom svijeta. Njihova sposobnost da osiguraju pouzdanu komunikaciju kada drugi sistemi zakažu čini ih neprocjenjivim delom kod bilokojeg  odgovora na hitne situacije.

U kriznim situacijama, poput prirodnih katastrofa, poplava ili potresa , infrastruktura kao što su mobilne mreže, internet i fiksna telefonija često postaju nedostupne ili preopterećene. Radioamateri koriste vlastite mreže, koje funkcioniraju  neovisno od komercijalne infrastrukture. Sa svojim kratkovalnim  radijskim postajama, mogu komunicirati na velikim udaljenostima, čak i kada nema električne energije ili interneta.

Radioamateri su izuzetno fleksibilni i brzo se mogu mobilizirati kako bi postavili privremene komunikacijske centre. Bilo da su u pitanju pokretne jedinice sa antenama na vozilima ili stacionarne baze, radioamateri mogu efikasno povezati krizna područja sa vanjskim svijetom. Ova sposobnost je naročito korisna u udaljenim ili ruralnim područjima, gde je obnova moderne komunikacijske  infrastrukture spor proces.

Često služe kao most između različitih hitnih službi, kao što su vatrogasci, policija, civilna zaštita i medicinske ekipe. Njihove mreže omogućavaju koordinaciju i razmenu informacija, što je ključno za brzi i efikasan odgovor na krizu. Ponekad različite organizacije koriste nespojive sisteme komunikacije, ali radioamateri mogu poslužiti kao posrednici koji sve te sisteme povezuju.

Osposobljeni da rade u stresnim situacijama, gdje je brzina i točnost informacija ključna. Redovno sudjeluju u vježbama simulacije kriznih situacija, gdje razvijaju sposobnosti brze reakcije, rkešavanja tehničkih problema i održavanja komunikacijskih linija u otežanim uvjetima.

Radioamaterizam je priznat u mnogim zemljama kao legalan način pružanja hitnih komunikacija, a mnogi od njih su uključeni u nacionalne planove za hitne situacije. pa su tako uključeni i u planove civilne zaštite Republike Hrvatske. Također, oni su dio međunarodnih mreža kao što je Međunarodna radioamaterska unija (IARU), koja koordinira aktivnosti radioamatera širom svijeta u kriznim situacijama.

Radioamateri često imaju opremu koja funkcionira na baterije, solarne panele ili agregate, što ih čini potpuno samodovoljnim u situacijama kada nema električne energije. Mnogi od njih imaju iskustvo u postavljanju privremenih radijskih postaja na bilo kojoj lokaciji, omogućavajući komunikaciju čak i u najizoliranijim dijelovima  svijeta.